Joga dla dzieci

Joga wywiera pozytywny wpływ zarówno na ciało, jak i umysł. Pozycje w jodze stosowane podczas zajęć, dobierane są do możliwości małych pacjentów. Ćwiczenia w formie zabawy, to przyjemne z pożytecznym.

O jodze dla dzieci

Joga to najstarsza na świecie forma treningu funkcjonalnego i prozdrowotnego. Według swoich pierwotnych założeń w pełni zgodna z organizmem człowieka. Joga wywodzi się z Indii, a jej celem jest zjednoczenie duszy, ciała i oddechu.

Dlaczego joga dla dzieci?

Joga to proste a zarazem tajemnicze słowo, które dzieci szybko przyswoją aby odkryć tajemnicę :-). Dzieci interesują się czymś co jest dla nich nowe, czego nie ma w szkole ani na podwórku. Joga jest świetną zabawą. Rozwija ciało i jego świadomość. Bardzo dobrze wpływa na kondycję kręgosłupa, prostą postawę i pracę wszystkich organów wewnętrznych. Uspokaja i wzmacnia system nerwowy.

Na zajęciach dzieci uczą się szacunku dla siebie i otoczenia. Poznają metody zachowania równowagi, spokoju i wewnętrznego balansu. Joga polepsza samopoczucie. Na lekcjach jogi, każdy ćwiczy  tak jak potrafi, a na koniec dzieci wyciszają się i relaksują. Joga cały czas pozostaje również zabawą i to zabawą w grupie co sprzyja integracji oraz umiejętność komunikacji i współdziałania.

Joga kształtuje w dzieciach świadomość zdrowego trybu życia i wyrabia w nich nawyk dbania o kondycję i sprawność fizyczną. Dzięki ćwiczeniom mogą łatwiej skupić uwagę i skoncentrować się. Pobudzają wyobraźnię i rozwijają kreatywność. Wzmacniają wiarę we własne możliwości.

Asany

Asany (pozycje w jodze) są wprowadzane w formie zabawy odwołując się po postaci zwierząt i roślin. Polecenia kojarzą się wtedy dzieciom z konkretną postacią. Zajęcia są też urozmaicane poprzez wykorzystywanie dodatkowych elementów do kreowania zabaw, np. chusty, piłki, szarfy. Zabawy i ćwiczenia są dobierane w taki sposób, aby  były ciekawe, pobudzały do myślenia, wykazywania własnej inwencji, a przede wszystkim do działania. Joga zawiera treści, które można modyfikować i realizować w dowolnej kolejności.

Ognisko

A więc dobra zabawa na koniec zajęć :-). Wszystkie dzieci siadają w kręgu a następnie kładą się na plecach, by móc unieść nogi go góry starając się aby stopy wszystkich złączyły się (środek ogniska). Na końcu wszyscy łapią się za dłonie, tworząc krąg. W trakcie zajęć jest wykonywanych dużo ćwiczeń oddechowych.

Po ćwiczeniach jest wykorzystywana muzyka do relaksacji i rozluźnienia.

Głównym celem terapii jest praca nad funkcją, której chory potrzebuje.
Wspólny wysiłek pozwala osiągnąć doskonałe efekty!

Copyright © 2023   www.integracja-sensoryczna.org. Produkcja www.FabrykaStron.eu
Na stronie stosujemy pliki cookies. Można dokonać zmiany ustawień cookies. Polityka Prywatności.